Energy Hubs – de oplossing voor netcongestie?

Een terugblik op de sessie “Energy Hubs – de oplossing voor netcongestie?” op New Energy Forum 2025.

Het onderwerp netcongestie staat hoog op de agenda bij energieprofessionals, getuige de enorme opkomst bij deze sessie: de tent puilde uit…

Door de toenemende druk op het elektriciteitsnet is de urgentie om tot concrete oplossingen te komen groot. Energy hubs, waar verschillende energiebronnen en -systemen op lokaal niveau geïntegreerd worden, bieden mogelijkheden om het landelijke net te ontlasten. In de hubs werken bedrijven, kennisinstellingen, overheden en de betrokken gemeenschap samen.

De sessie was onderdeel van het project Learning Community Systeemintegratie van Topsector Energie. Deze community richt zich op kennisdeling en het bevorderen van innovatieve projecten rond systeemintegratie. Tijdens de bijeenkomst werden 4 praktijkcases gepresenteerd die elk op hun manier bijdragen aan de ontwikkeling van energy hubs.

Praktijkcases

Sjoerd de Vries (Hanzehogeschool Groningen)
Als projectleider van de learning community opende De Vries de sessie en benadrukte het belang van samenwerking en kennisuitwisseling.

Pieter van Schaik (TU Delft – The Green Village)
Lichtte een project toe waarbij overtollige zonne-energie wordt omgezet in waterstof voor gebruik in de winter. Hoewel technisch haalbaar, blijft de businesscase voor seizoensopslag in de gebouwde omgeving uitdagend.

Caroline van der Kooi (HvA – Atelier project)
Besprak het Europese project Atelier, gericht op het ontwikkelen van Positive Energy Districts (PED) in Amsterdam en Bilbao. Doel: op jaarbasis meer duurzame energie produceren dan consumeren. Energie-uitwisseling tussen gebouwen en een lokaal handelsplatform zijn hier belangrijke elementen.

Rita Garcia Peran (Saxion Hogeschool – De Ecofactorij)
Presenteerde het bedrijventerrein De Ecofactorij nabij Apeldoorn. Hier wordt duurzaamheid gestimuleerd via groene kavels, zonnepanelen op daken, warmtepompen, slimme waterhuishouding en toekomstbestendige bouw.

Han Meerman (HAN – Wolfheze)
Deelde ervaringen uit Wolfheze, waar een woonerf is opgezet met zonnepanelen en waterstofopslag. Het doel is om zelfvoorzienend te zijn in elektriciteit en warmte, met behulp van seizoensopslag.

Key take-aways

  • Nieuwbouw biedt meer mogelijkheden voor integratie van slimme energiesystemen dan bestaande bouw.
  • De huidige veiligheidsregels voor waterstof zijn gebaseerd op industriële toepassingen en zijn daardoor van hoog niveau maar ook zwaar en bureaucratisch voor de reguliere gebouwde omgeving.
  • Afschaffing van saldering kan bijdragen aan de financierbaarheid van lokale energieopslag, al blijft schaalbare seizoensopslag een grote uitdaging.
  • Door netcongestie ontstaan alternatieve verdienmodellen, omdat bedrijven zelf naar oplossingen zoeken om hun energievoorziening te waarborgen.
  • Innovatieprojecten zijn essentieel: ze dragen bij aan het vinden van oplossingen, en zonder actie verandert er niets.

Ben je geïnteresseerd in het verder ontwikkelen van energy hubs en het delen van kennis? Sluit je aan bij de Learning Community Systeemintegratie.

Over New Energy Forum

Het New Energy Forum is hét festival voor (aankomende) mobiliteits- en energieprofessionals en iedereen die zich bezighoudt met een leefbare toekomst. Het is een jaarlijks initiatief van ons (New Energy Coalition), EntranceHanze & Hive Mobiltiy op de proeftuin Entrance op Zernike Campus Groningen. Tijdens het festival wordt ook de Entrace Award uitgereikt: dé prijs voor baanbrekers in de energietransitie.

Op 19 juni 2025 was Groningen opnieuw het bruisende middelpunt van de energie- en mobiliteitstransitie tijdens het New Energy Forum. Dit unieke event, dat inmiddels vijf succesvolle edities kent, is veel meer dan een traditioneel congres. Het is het méést eigenzinnige energiefestival van Noord-Nederland en is uniek in haar vorm door combinatie van inhoud, ontmoeting en beleving met deze editie als. Deze editie stond volledig in het teken van aanpakkers en DOEN!ers – dé plek waar actie centraal staat. Ruim 1.700 bezoekers kwamen samen op proefterrein Entrance.

Video geblokkeerd